Vzor životopisu - proč jej (ne)využívat?

Základem úspěchu při hledání práce je kvalitní strukturovaný životopis. Ten představuje přehledný souhrn dosavadních pracovních zkušeností, dosaženého vzdělání, schopností a dovedností a dalších informací o kariérním směřování. A právě životopis rozhoduje o našich dalších krocích na cestě za prací snů.

Napsat životopis, který náboráře zaujme, ale může být celkem oříšek. Kvalitní CV nevytvoříte během půlhodinky, jak by se mohlo zdát. Často je mu třeba věnovat i mnohonásobně více času. Jako lákavé řešení se proto může zdát ušetřit čas a využít pro vytvoření životopisu některý z vzorů či šablon, které jsou na internetu snadno k dohledání. 

Vzor nebo šablona životopisu ale nemusí být vždycky tím nejlepším řešením. Přestože v dnešní době už existuje několik skvělých kreativních online nástrojů pro tvorbu životopisu (např. Canva nebo Resume.io), řada online CV generátorů je stále poměrně zastaralá. A místo kreativního soupisu vašich dovedností z nich získáte spíše něco, co vypadá jako faxová zpráva z dob dávno minulých. Ani vytvoření životopisu zdarma na internetu proto není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

 

Na co si dát pozor?

Pokud si chcete práci zjednodušit a přesto některý z vzorů životopisu pro své CV využít, nespokojte se hned s první z šablon, na které v kyberprostoru narazíte. Raději si projděte alespoň několik dalších vzorů a vyberte ten, který bude nejvíce odpovídat povaze pozice, na kterou se hlásíte. Seriózněji bude vypadat vzor životopisu pro obchodního ředitele banky, naopak uvolněnější, hravější a graficky originálnější pravděpodobně bude CV kreativce nebo markeťáka ve startupu.

Zároveň mějte na paměti, že vzory a generátory na tvorbu životopisů využívají další tisíce lidí. Vzniká tak obrovské množství téměř totožných dokumentů - alespoň co se jejich grafiky a struktury týká. A to není zanedbatelné - náboráři tak totiž poměrně snadno poznají, že jste životopis nevytvořili tak úplně sami. Pokud tedy pro své CV některý z vzorů nebo šablon využijete, pokuste se výsledný výtvor alespoň lehce upravit.

Povedlo se vám životopis vytvořit, ale nejste si jisti, zda by u personalistů uspěl? U nás vaše CV zdarma zhodnotí zkušení HR odborníci a poradí vám, jak jej zlepšit tak, abyste maximalizovali své šance na získání nové práce. Zaregistrujte se! Personalisté jsou připraveni pomoci.

Chci využít HR pomoci

 

Nezapomínejte ani na další kanály

Přestože je životopis pro výběrové řízení klíčový, personalisté ocení, když jim kromě něj pošlete i další podklady - například motivační dopis, pracovní portfolio nebo odkaz na profesní profil na síti LinkedIn. K prezentaci vašich pracovních zkušeností, dovedností a schopností vám výborně poslouží také pečlivě vyplněný profil na BezPrace.cz. 

Ani přípravu těchto podkladů proto neopomíjejte a zkuste je do své sebeprezentace zahrnout. Odlišíte se tak od zbývajících kandidátů a na cestě za vysněnou prací před nimi získáte náskok.