Ukázka reálné zpětné vazby na BezPrace.cz

Každá zpětná vazba je samozřejmě jiná, některá kratší, některá delší, ale každá vám pomůže. Tady příklad jedné z prvních zpětných vazeb, která na BezPráce.cz proběhla.

Požadavek od člověka bez práce

Dobrý den, podíváte se prosím na můj životopis? Rozesílala jsem jej na několik pracovních nabídek, ale zatím bez odezvy.
Děkuji.

Doporučení od HR specialistky Terezy

Dobrý den,

díky za Váš zájem o zpětnou vazbu!

Dívala jsem se na Váš životopis a líbí se mi, že je přehledný a "čistý", tzn. že tam nemáte milion barev a fontů. Zároveň oceňuji část "Osobní profil", která je pro mě, jako pro člověka, který nabírá nové kolegy, první věcí, na kterou se dívám a kterou 95 % uchazečů vůbec nepoužívá. Zároveň velmi kvituji to, že jste CV poslala v pdf, protože .doc jsou často pekelné a rozsypou se.

Co bych tedy upravila:

  • Předně bych CV zestručnila. Ideálně, aby to bylo na tu A4, klidně si pohrajte s okraji na stránce, odsazením apod.
  • Položku "Osobní profil" zkuste trošku zkrátit, doporučuji, aby to byly 2-3 věty o tom, co máte za sebou a co naopak hledáte. Zbytek můžete napsat do průvodního textu, až se budete hlásit na nabídky. Text přizpůsobte požadavkům a charakteristikám dané pozice. Vyvarovala bych se  obecných floskulí typu "Jsem proaktivní a empatická. Umím dobře pracovat pod tlakem. Mám ráda nové výzvy. Mezi mé silné stránky patří týmová práce a spolehlivost." - používá je téměř každý, raději se zaměřte na ověřitelné a "hmatatelné" výsledky, které máte hezky zmíněné ve zkušenostech.
  • Klidně vynechte rok narození a adresu, do toho nikomu nic není (na pohovoru se Vás na věk ani nesmí zeptat).
  • U profesních zkušeností můžeme jednotlivé body zkrátit tím, že nebudete vypisovat celé věty typu "Měla jsem na starosti komunikaci s našimi partnery (pojišťovny, banky).", ale třeba jen "Komunikace s partnery (...)".
  • U Ostatních znalostí bych se trošku rozepsala, zvláště u těch PC dovedností, protože na to se firmy hodně dívají - na jaké úrovni zvládáte Excel (je rozdíl, jestli umíte spočítat sumu nebo zvládnete makra :) ), apod. PC dovednosti se také dají klidně zakomponovat do pracovních zkušeností, např. "Tvorba reportů v MS Excel (kontingenční tabulky, ...)", "Tvorba jednoduché grafiky k příspěvkům na FB v Photoshopu". Chybí mi také informace, zda máte ŘP, což může být u podobné pozice rozhodně výhodou :)
  • Máte LinkedIn? Dala bych ho hned k mailu s proklikem. Pokud se Vám CV nevejde na jednu stránku, dejte mail i telefon do záhlaví, což trošku ušetří čas tomu, kdo s ním bude pracovat.
  • Pokud máte s předchozím zaměstnavatelem domluveno, že poskytnou Vašim dalším potenciálním zaměstnavatelům referenci, přidala bych do CV část "Reference" a jméno s kontaktem, na kterém si o ni mohou zažádat.

To je k mým poznámkám asi vše, jak jsem psala výše, Vaše CV se mi obecně líbí, zkusila bych jej jen trošku zestručnit, protože dlouhé texty často odrazují od čtení.

Pokud budete mít nějaké otázky ke zpětné vazbě nebo i k jinému tématu, se kterým si myslíte, že bych Vám mohla pomoci, tak jsem Vám k dispozici.

Přeji mnoho úspěchů v hledání nové práce!

Tereza