Tipy recruitera: Než odešlu svoje CV

Kačka Bláhová, Head of HR Acomware, si pro vás připravila tipy z praxe ke tvorbě životopisu. Vychází ze svých dlouholetých zkušeností s náborem pro Skrz.cz a Acomware, během kterých jí pod rukama prošly stovky více i méně povedených životopisů.

Na co si dát při tvorbě CV pozor?

  • Pamatujte, že na druhé straně bude vaše CV číst někdo, kdo vás vůbec nezná. Ten si musí udělat představu o tom kdo jste, co umíte, co vás baví a v čem jste dobří. A to celé v poměrně krátkém čase. Odpovídá tomu vaše CV?
  • Představte si, že máte někomu v jedné minutě říct, co jste dělal/la v poslední práci, zkuste to shrnout do několika málo vět a ty můžete použít v popisu náplně práce.
  • Obsahuje vaše CV přehled PC dovedností, nástrojů, technologií, aplikací, které jsou potřeba pro vykonávání dané práce? Tato informace může být pomyslným jazýčkem na vahách, když se bude personalista rozhodovat, koho pozve na pohovor.
  • Jak jste na tom s angličtinou a dalšími jazyky? Nezapomeňte uvést ani to, na jaké úrovni je ovládáte. Nemá smysl v životopisu své znalosti nadsazovat, pamatujte, že lež má krátké nohy.
  • Psát CV v češtině nebo angličtině? Nepsané pravidlo říká, že pokud je inzerát v angličtině nebo je angličtina podstatnou charakteristikou práce, kandidát by měl zaslat CV taktéž v angličtině. Pokud je inzerát psán česky a není uvedeno jinak, mělo by být dostačující poslat CV v češtině.
  • CV je dobré ladit na základě pracovní nabídky, na kterou se hlásíte. Vypíchněte ve vašem CV ty dovednosti a schopnosti, které jsou pro danou práci relevantní.
  • Věnujte pozornost inzerátu. Je obrovský rozdíl mezi juniorní pozicí, kde je prostor se k danému skillu propracovat, často pozvolně a pod dohledem zkušenějšího kolegy, a seniorní pozicí, kde se počítá s tím, že požadavky na pozici splňujete a můžete práci ihned vykonávat. U seniorních rolí se obvykle počítá s rychlejší adaptací a větší odpovědností za výsledek.
  • U fotky platí, že méně je více. Vyhněte se výstřižkům z fotek s přáteli, fotek z výletů či party. 
  • Skvěle v průvodním textu působí milé osobní oslovení, ať už recruitera, kontaktní osoby, nebo potencionálního šéfa.
  • Životopis posílejte ve formátu PDF, dokumenty ve formátu .doc, .docx, .odt se často po cestě “rozsypou” a ve výsledku k personalistovi dorazí rozházený životopis s prapodivným formátováním.

 

Potřebujete pomoci s hledáním nového pracovního uplatnění? HR odborníci vám pomohou zodpovědět vaše otázky a poradí vám, jak zlepšit svůj životopis tak, abyste maximalizovali své šance na získání nové práce. Zaregistrujte se! Personalisté jsou připraveni pomoci.

Chci využít HR pomoci