Strukturovaný životopis a jak na něj

Strukturovaný životopis otevírá dveře k získání nové práce. Jde o dokument, ve kterém by se o vás náboráři měli dozvědět všechny důležité údaje - od pracovních zkušeností přes vzdělání a dovednosti až po dobrovolnické aktivity, absolvované kurzy nebo třeba zájmy. 

A strukturovaný se nejmenuje jen tak pro nic za nic - všechny informace o vás i vašich dosavadních zkušenostech by v něm měly být popsány v jasné a srozumitelné struktuře - ideálně v krátkých větách a bodech. Personalistům denně často chodí desítky i stovky životopisů, u těch nepřehledných se proto nejspíš příliš dlouho nezdrží.

Nevíte jak na něj? Máme pro vás několik tipů přímo od personalistů! Co by měl podle nich správný strukturovaný životopis obsahovat?

 

Krátké představení

Ve dvou-třech větách se představte potenciálnímu zaměstnavateli. Uveďte, co máte za sebou a jakou práci hledáte. Vyvarujte se obecných floskulí typu "Jsem proaktivní a empatická. Umím dobře pracovat pod tlakem. Mám ráda nové výzvy. Mezi mé silné stránky patří týmová práce a spolehlivost." - raději se zaměřte na ověřitelné a "hmatatelné" výsledky.

 

Osobní údaje

V žádném životopise nesmí chybět hlavička se základními údaji. Uvést byste zde měli celé jméno a příjmení a základní kontaktní údaje - e-mailovou adresu, telefonní číslo a ideálně také odkaz na Váš LinkedIn nebo profil na BezPrace.cz. 

Naopak v životopise nemusíte uvádět své datum narození nebo adresu trvalého bydliště, pro personalisty jde o irelevantní informace, které o vašich schopnostech stejně nic nevypovídají. Uvedení dalších údajů je na vašem uvážení, s osobními informacemi to ale v životopise obecně moc nepřehánějte.

 

Fotografie

Díky fotce v CV si váš životopis personalisté snáze zapamatují a přiřadí si dovednosti ke konkrétnímu člověku. Fotka v životopise by ale měla být reprezentativní - vyvarujte se fotek z dovolené, baru nebo koupelny. Pokud žádnou vhodnou fotku nemáte, raději CV pošlete bez ní.

 

Pracovní zkušenosti

Pracovní zkušenosti v životopisu uvádějte shora od nejaktuálnější pozice dále do minulosti. Nezapomeňte u každé zkušenosti zmínit kromě jména firmy vždy i název pozice, kterou jste zastávali, a také krátký popis vaší pracovní náplně. Připište také měsíc a rok nástupu a odchodu z pozice.

 

Vzdělání

Vzdělání uvádějte od toho nejvyššího dosaženého sestupně. Základní školu zmiňte pouze v případě, že je vaším jediným vzděláním - v opačném případě je jasné, že jste ji absolvovali. Nezapomeňte ke školám připsat i časové rozmezí, kdy jste studovali, a pokud ještě na titulu pracujete, zmiňte předpokládané datum ukončení studia. 

 

Dovednosti

V této sekci zmiňte všechny dovednosti, které by mohly být přínosné pro pozici, na kterou se hlásíte. Uvést můžete absolvované oborové kurzy a školení, počítačové a jazykové znalosti, zahraniční konference, pracovní úspěchy a další. Jestliže je to pro pozici relevantní, uvádí se v dovednostech také informace o tom, že vlastníte řidičský průkaz. Pokud jste v některé z oblastí obzvlášť zběhlí - například mluvíte pěti jazyky - můžete pro ni v životopise vyhradit samostatnou sekci. 

 

Zájmy

Zájmy v životopise nutně uvádět nemusíte, mohou ale náboráře zaujmout a přiblížit vás z lidské stránky. V ideálním případě uveďte zájmy, které se alespoň částečně týkají pozice, na kterou se hlásíte. 

 

Reference

Pokud vás může doporučit bývalý zaměstnavatel, uveďte jej jako referenční osobu a připište na něj kontakt. Nejprve ho ale požádejte o svolení, ať není případným telefonátem zaskočený.


 

Myslíte, že váš životopis obsahuje vše potřebné, ale stále se vám nedaří práci najít? Obraťte se přímo na naše HR odborníky! Rádi s vámi CV zdarma prokonzultují a prozradí, v čem by mohl být zakopaný pes. Stačí se zaregistrovat!

Chci pomoci od HR profesionálů

 

Závěrem pro vás máme ještě 7 tipů pro lepší životopis přímo od náborářů:

  • Přizpůsobte CV konkrétní pozici
  • Uvádějte pouze pravdivé informace
  • Používejte krátké a srozumitelné věty
  • Snažte se o zajímavý, ale minimalistický design
  • Udržujte jasnou strukturu CV
  • Pište stručně - nepřesáhněte rozsah 2 stran, v lepším případě obsáhněte pouze 1 A4
  • CV posílejte v PDF formátu, nikoliv v .doc/.docx


Další tipy na vylepšení životopisu najdete v článku Jak napsat životopis