Jak napsat životopis aneb 6 tipů pro CV jako ze škatulky

Než se pustíte do obepisování pracovních nabídek, ujistěte se, že máte aktualizovaný a dostatečně reprezentativní životopis. Právě ten je totiž vaší první vizitkou v rukou personalistů a v přijímacím řízení hraje klíčovou roli. Ačkoliv sepsat kvalitní CV zabere poměrně hodně času, rozhodně se vyplatí jej do něj investovat.

Zatímco dříve se běžně používaly životopisy psané souvislým textem, v dnešní době převažují životopisy strukturované. Informace o kandidátovi jsou v nich členěny do jednotlivých kategorií a psány v bodech, díky čemuž jsou pro personalisty přehlednější. Co všechno by měl správný strukturovaný životopis obsahovat, se dočtete zde.

Ačkoliv k dokonalému CV nevedou žádné zkratky a je nutné si na něm dát skutečně záležet, přinášíme vám několik rad a tipů přímo od personalistů, díky kterým vám psaní životopisu půjde pěkně od ruky:
 

 1. Lež má krátké nohy
  Zdá se to možná samozřejmé, ale životopisů s nepravdivými údaji personalistům stále chodí víc než dost. Přestože si možná myslíte, že vám malá lež dopomůže k práci snů, za ten risk to rozhodně nestojí. Pokud přikrášlení vašich zkušeností praskne, ve výběrovém řízení pravděpodobně skončíte. A co hůř - dost možná se s vámi tento přešlap potáhne i dál, český rybníček je totiž dost malý. Proto v životopise vždy uvádějte pouze pravdivé informace.
   
 2. Méně je někdy více
  Máte nadání pro psaní a sloh vás vždycky bavil? Paráda! Své psavé nadšení si ale raději schovejte až na motivační dopis. Dlouhá souvětí, přirovnání, jazykové archaismy nebo třeba přechodníky nemají v CV co dělat. V životopise pište krátké a srozumitelné věty, používejte jasné jazykové prostředky, informace čleňte do bodů a všechny zkušenosti a dovednosti se pokuste shrnout na jednu, maximálně dvě A4.
   
 3. Na vzhledu záleží
  Čistý a minimalistický design životopisu může pomoci náboráře zaujmout a donutit ho číst dál. Pokuste se v životopise použít dobře čitelný a zároveň graficky zajímavý typ písma, vyvarujte se klasických fontů jako Calibri nebo Arial. Snažte se v životopise udržet jasnou strukturu - například používáním tabulátorů a volných řádků. Nebojte se do CV zařadit i grafické prvky, které text oživí. Zajímavé šablony na tvorbu životopisu včetně grafiky nabízí třeba nástroj Canva, poměrně moderní CV ale vytvoříte i v klasickém MS Word.
   
 4. Jedno CV nestačí
  Posíláte jeden a ten samý životopis na desítky nabídek? I v tom může být problém. Životopis byste ideálně měli přizpůsobit konkrétní pozici a vždy v něm vypíchnout to, co je pro danou pozici nejrelevantnější. Důležité je to zejména v případě, kdy máte širší záběr a ucházíte se o místo ve více oblastech. A to platí i o motivačním dopise - pouze změnit jméno firmy v něm rozhodně nestačí. 
   

 5. Formát může rozhodnout

  Pokud používáte klasický textový životopis, posílejte jej personalistům vždy v PDF formátu. Narozdíl od formátů .doc/.docx se PDF zobrazí na všech počítačích stejně a nestane se vám, že by se po grafické stránce rozsypal. Zkuste také zvážit, jestli pro danou pozici nevyužít zcela jiný formát CV - třeba videoživotopis nebo speciální grafickou prezentaci. Samozřejmě pouze v případě, kdy se speciální formát hodí pro pozici, o kterou se ucházíte.
   

 6. Chybovat je lidské, ale gramatika je základ

  Jestli v životopise dokáže náboráře něco zaručeně odradit, jsou to gramatické chyby. Tím spíš, hlásíte-li se na místo, kde se psané komunikaci nevyhnete. Předtím, než CV odešlete do své vysněné firmy, raději celý text několikrát zkontrolujte. V ideálním případě dejte svůj životopis přečíst i někomu dalšímu, protože víc hlav víc ví.

Váš životopis je jako ze škatulky a přesto se vám nedaří najít uplatnění? Zkuste se poradit s našimi HR odborníky! Vaše CV rádi bezplatně zhodnotí a zkusí objevit, kde by mohla být chyba. Už tak pomohli více než stovce lidí. Stačí se zaregistrovat!

Chci si nechat poradit